23 Μάιος, 2018

Μηχανογραφικό δελτίο για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018.

Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται ότι τα μηχανογραφικά δελτία για τις πανελλαδικές εξετάσεις 2018 αναρτήθηκαν στην επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΠΕΘ www.minedu.gov.gr στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.
23 Μάιος, 2018

Πανελλήνιες 2018: Όλη η προκήρυξη για τις Αστυνομικές Σχολές.

Το Αρχηγείο της ΕΛ.ΑΣ εξέδωσε την προκήρυξη για την κατάταξη ιδιωτών (ανδρών – γυναικών) στην Ελληνική Αστυνομία και εισαγωγή τους στις Αστυνομικές Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων.
25 Απρίλιος, 2018

Προκήρυξη Στρατιωτικές 2018

Ενημέρωση προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών για την συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις (ΠΚΕ) των Στρατιωτικών Σχολών.
20 Απρίλιος, 2018

Ποιοι επιλέγουν τα θέματα στις Πανελλαδικές.

Η φιλόλογος του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη και Πρόοδος", Σαμιωτάκη Αντιγόνη, παραθέτει ένα κείμενο σχετικά με την επιλογή των θεμάτων των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων.
19 Απρίλιος, 2018

Δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ η Υ.Α. για τη λήξη των μαθημάτων σε Γυμνάσια και Λύκεια.

Δημοσιεύθηκε σήμερα στο ΦΕΚ (1322/18-4-2018) η Υπουργική Απόφαση για την ημερομηνία λήξης μαθημάτων στα σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
4 Απρίλιος, 2018

Πρόγραμμα πανελλαδικών εξετάσεων 2018.

Από το Υπουργείο Παιδείας ανακοινώνεται ότι με Υπουργική Απόφαση καθορίστηκε το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2018.
16 Μάρτιος, 2018

Υποβολή Αίτησης – Δήλωσης των υποψήφιων για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2018

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.
3 Μάρτιος, 2018

Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες του Δήμου Φαιστού στο Μαθηματικό Διαγωνισμό «ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» 2018.

Ο Εκπαιδευτικός Όμιλος «Πράξη και Πρόοδος» συγχαίρει τους επιτυχόντες της περιοχής μας στο Μαθηματικό Διαγωνισμό «Ευκλείδης».
26 Ιούλιος, 2017

Βαθμοί επίδοσης στις πρακτικές δοκιμασίες των υποψηφίων ΤΕΦΑΑ

Το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε τους βαθμούς επίδοσης στις πρακτικές δοκιμασίες των υποψηφίων για τα ΤΕΦΑΑ.
29 Ιούνιος, 2017

Συμβουλές για την υποβολή μηχανογραφικού δελτίου.

Ξεκίνησε από την Τετάρτη 21 Ιουνίου η διαδικασία υποβολής του μηχανογραφικού δελτίου για τους φετινούς υποψηφίους Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων και ολοκληρώνεται την Παρασκευή 14 Ιουλίου 2017.