29 Ιούνιος, 2018

Η άλλη όψη του διαγωνίσματος

Η φιλόλογος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Πράξη και Πρόοδος Τζωρτζάκη Ελένη γράφει για τη διαφορετική οπτική που μπορούμε να έχουμε απέναντι στις Πανελλήνιες εξετάσεις και για τον παραλληλισμό τους με τον τρόπο λειτουργίας της κοινωνίας μας.
11 Μάιος, 2018

Η Παιδεία σε….κρίση πανικού.

Η φιλόλογος του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη και Πρόοδος", Φανουράκη Χαρούλα, γράφει ένα κείμενο με θέμα το άγχος των υποψηφίων των πανελλαδικών εξετάσεων.
20 Απρίλιος, 2018

Ποιοι επιλέγουν τα θέματα στις Πανελλαδικές.

Η φιλόλογος του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη και Πρόοδος", Σαμιωτάκη Αντιγόνη, παραθέτει ένα κείμενο σχετικά με την επιλογή των θεμάτων των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων.
19 Μάρτιος, 2018

Γέμισε μαθητές το πολύκεντρο Μοιρών στην εκδήλωση που διοργάνωσε ο Εκπαιδευτικός Όμιλος Πράξη και Πρόοδος

Προσκεκλημένος ομιλητής ο Γεώργιος Παναγιωτακόπουλος, Φυσικός και συγγραφέας σχολικών βοηθημάτων Φυσικής που καθήλωσε το κοινό του.
19 Δεκέμβριος, 2017

Τι τύπος καθηγητή είσαι;

Το ανθρώπινο δυναμικό της εκπαίδευσης ίσως είναι ο κυριότερος μοχλός αλλαγών αλλά θα έλεγα και το βασικότερο εμπόδιο σε αυτές, πολλές φορές ακούσια ή ακόμη και εκούσια. Οι επόμενες σκέψεις κινούνται προς την κατεύθυνση της συνειδητοποίησης των ποιοτικών χαρακτηριστικών των καθηγητών που διδάσκουν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, ανεξάρτητα αν διδάσκουν σε σχολείο ή σε φροντιστήριο.
5 Ιούνιος, 2017

2 μέρες πριν.. Σήκωσε τα όπλα σου και ξεκίνα!!

Η μαθήτρια του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη & Πρόοδος", Χατζηδάκη Κωνσταντίνα, μοιράζεται σκέψεις και συναισθήματα για τη χρονιά που πέρασε.
2 Ιούνιος, 2017

Οδηγός καλής πρακτικής για την περίοδο πριν, κατά τη διάρκεια και μετά τις εξετάσεις.

Ένα άρθρο για όσους δίνουν πανελλαδικές από τον φυσικό-συγγραφέα Γιώργο Παναγιωτακόπουλο.
13 Μάιος, 2017

8 Ημέρες πριν.. (1 χρόνο μετά).

Ένα κείμενο για αυτούς που βρίσκονται λίγο πριν τη μεγάλη δοκιμασία των πανελλαδικών, από την πρωτοετή μας φοιτήτρια, Άννα Τριανταφύλλη.
27 Απρίλιος, 2017

Πανελλήνιες 2017: Τι πρέπει να ξέρετε για το μηχανογραφικό 2017.

Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις ξεκινούν στις 7 Ιουνίου και εκτός από τις υψηλές επιδόσεις σε αυτές, οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι και ιδιαιτέρως προσεκτικοί στην επιλογή των σχολών στο μηχανογραφικό τους δελτίο, προκειμένου να πετύχουν αυτό που επιθυμούν.
10 Απρίλιος, 2017

Η εξομολόγηση ενός μαθητή στο δάσκαλό του!

Είναι γεγονός ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί, πολλά πράγματα μπορούμε να διδαχτούμε και από τους μαθητές μας, αρκεί να τους ακούσουμε προσεχτικά!.