Προκήρυξη Διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας.

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Προκηρύχθηκε από τον Αρχηγό Πυροσβεστικού Σώματος Ελλάδας Αντιστράτηγο ΠΣ Βασίλειο Καπέλιο, ο Διαγωνισμός για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.

Εισαγωγή στις σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων ΕΛ.ΑΣ. - Προκήρυξη

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Οι υποψήφιοι/ες υποχρεούνται να υποβάλουν αυτοπροσώπως στα Αστυνομικό Τμήμα του τόπου κατοικίας ή διαμονής τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά μέχρι και την ώρα 15.00 της 15 – 06 – 2017. Μετά την ημερομηνία αυτή δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις συμμετοχής.

Η προκήρυξη του διαγωνισμού για τις ανώτατες και ανώτερες στρατιωτικές σχολές

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Η αίτηση και τα δικαιολογητικά πρέπει να υποβληθούν μέχρι την Παρασκευή, 19 Μαίου, ενώ οι Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό έχουν προθεσμία μέχρι την Τρίτη, 25 Ιουλίου (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).

Ξεκίνησε η ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων για την Πυροσβεστική Ακαδημία

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Έναρξη της ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων υποψηφίων για την εισαγωγή στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας.

Όλες οι πληροφορίες για την εισαγωγή στις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Λίγο πριν την έναρξη των φετινών πανελληνίων και είμαστε ακόμα εν αναμονή δημοσίευσης των προκηρύξεων για τις Σχολές Πυροσβεστικής Ακαδημίας αλλά και την Αστυνομία. Ας θυμηθούμε τα προσόντα, τις προϋποθέσεις και τις υπόλοιπες απαραίτητες πληροφορίες όπως αυτές καταγράφονται στο δημοσιευμένο ΦΕΚ Α΄ 68/2016 ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 44 - Προσόντα, προϋποθέσεις, κωλύματα κατάταξης, κατηγορίες υποψηφίων και διαδικασία για την εισαγωγή στη Σχολή Πυροσβεστών και στη Σχολή Ανθυποπυραγών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας με το σύστημα των εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο και άλλες διατάξεις.

Εγκυκλιος και Αιτηση Στρατιωτικων Σχολων για το 2016

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Εκδόθηκε η Προκήρυξη ∆ιαγωνισµού Επιλογής Σπουδαστών-τριών για τις Στρατιωτικές Σχολές για το 2016. Δείτε αναλυτικά τι προκύπτει από την εγκύκλιο και ενημερωθείτε για τον τρόπο αποστολής των δικαιολογητικών, τα απαιτούμενα προσόντα των υποψηφίων, τους επιλαχόντες και τις ειδικές κατηγορίες.

Δυνατότητα εισαγωγής υποψηφίων ΕΠΑΛ σε ΑΕΙ και Πυροσβεστική από το 2016–2017

in στρατιωτικες/αστυνομιες/πυροσβεστικη

Σημαντική διάταξη που δίνει τη δυνατότητα στους υποψηφίους των ΕΠΑΛ να διεκδικήσουν την εισαγωγή τους στη Σχολή Πυροσβεστικής από το σχολικό έτος 2016–2017.