Σχολιασμός Θεμάτων Μαθηματικών Γενικής Παιδείας

Οι μαθηματικοί του Εκπαιδευτηρίου "Πράξη και Πρόοδος" σχολιάζουν τα θέματα των Μαθηματικών  Γενικής (μάθημα επιλογής).

Σχολιασμός Θεμάτων

Θέμα Α: Θεωρία

Θέμα Β: Πολύ βατό θέμα, στο οποίο εξετάζεται το μεγαλύτερο κομμάτι του Διαφορικού Λογισμού.

Θέμα Γ: Εξετάζονται βασικές γνώσεις της Θεωρίας Πιθανοτήτων. Για πρώτη φορά ζητείται από τους μαθητές η χρήση δενδροδιαγράμματος. Θέμα χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, που όμως προϋπέθετε τη σωστή ανάπτυξη του δενδροδιαγράμματος του ερωτήματος Γ1.

Θέμα Δ: Το θέμα Δ είναι επίσης μικρής δυσκολίας καθώς ζητούνται μόνο βασικές γνώσεις Στατιστικής. Το ερώτημα Δ5 απαιτεί χρήση γνωστής εφαρμογής του σχολικού βιβλίου.

Γενικές Παρατηρήσεις

Τα θέματα στο σύνολο τους κρίνονται πολύ βατά για έναν καλά προετοιμασμένο μαθητή και δεν έχουν ασάφειες ή “παγίδες”.

Σχολιασμός:

Δραγατσίκης Στέργιος

Εκπαιδευτική Ομάδα Τομέα Μαθηματικών:

Δραγατσίκης Στέργιος

Καλαϊτζάκης Γιώργος