Σχολιασμός θεμάτων Μαθηματικών ΕΠΑΛ (ΝΕΟ ΣΥΣΤΗΜΑ)

Οι μαθηματικοί του Εκπαιδευτηρίου "Πράξη και Πρόοδος" σχολιάζουν τα θέματα των Μαθηματικών των ΕΠΑΛ.

Το θέμα Α ασχολείται με τη θεωρία, μια απόδειξη, ένας ορισμός και ερωτήσεις Σωστό-Λάθος, αρκετά εύκολα και αναμενόμενα.

Το θέμα Β ένα συνηθισμένο θέμα Στατιστικής όπου ο μαθητής καλέιται να χρησιμοποιήσει βασικές γνώσεις και να εκτελέσει εύκολες πράξεις.

Το θέμα Γ είναι μια άσκηση Διαφορικού Λογισμού που ζητάει εύρεση παραγώγου, μελέτη συνάρτησης και κατανόηση της μελέτης αυτής στο ερώτημα Γ4. Ένα θέμα εύκολης-μέτριας δυσκολίας όπου οι καλά προετοιμασμένοι μαθητές δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα.

Το θέμα Δ είναι μια άσκηση Διαφορικού Λογισμού που δεν παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες εως το ερώτημα Δ3, στο Δ4 όμως που είναι συνδυαστικό απευθύνεται μόνο σε καλά διαβασμένους μαθητές.

Ως γενικό συμπέρασμα μπορούμε να πούμε οτι τα θέματα καλύπτουν όλο το φάσμα της ύλης και έναι διατυπωμένα με σαφήνεια. Απευθύνεται σε σωστά προετοιμασμένους μαθητές των ΕΠΑΛ χωρίς όμως να έχουν σκοτεινά σημεία και παγίδες.

Σχολιασμός:

Καλαϊτζάκης Γιώργος

Εκπαιδευτική Ομάδα Τομέα Μαθηματικών:

Δραγατσίκης Στέργιος

Καλαϊτζάκης Γιώργος