ΔΕΝΔΡΟΚΟΜΙΑ ΕΠΑ.Λ. (17 ΙΟΥΝ)-ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΘΕΜΑΤΩΝ

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Η καθηγήτρια Γεωπονίας του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη & Πρόοδος", Χαλκιαδάκη Νατάσα, αξιολογεί τα θέματα του μαθήματος της Δενδροκομίας ΕΠΑ.Λ.

Τα θέματα της Δενδροκομίας ΕΠΑΛ 2017, στα οποία διαγωνίστηκαν οι υποψήφιοι δεν έκρυβαν εκπλήξεις, ήταν κλιμακούμενης δυσκολίας και κάλυπταν όλο το εύρος της ύλης.

Στο ΘΕΜΑ Α  οι χαρακτηρισμοί των προτάσεων σε Σωστό - Λάθος στο ερώτημα Α1 και η αντιστοίχηση στο ερώτημα Α2 κρίνονται φυσιολογικές χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

Το ΘΕΜΑ Β και το ΘΕΜΑ Γ περιείχαν απλές ερωτήσεις θεωρίας, οπότε μπορούσαν εύκολα να απαντηθούν από έναν καλά προετοιμασμένο μαθητή.

Το ΘΕΜΑ Δ περιείχε ερωτήσεις θεωρίας, οι οποίες απαιτούσαν όμως κριτική ικανότητα και εμβάθυνση ώστε ο μαθητής να δώσει ολοκληρωμένες απαντήσεις και να αποφύγει την απώλεια μονάδων.

Σε γενικές γραμμές τα θέματα κρίνονται βατά, αν και είχαν αυξημένο βαθμό δυσκολίας σε σχέση με τα περσινά. Ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής σε όλα τα κεφάλαια μπορούσε να πετύχει υψηλή βαθμολογία.

Χαλκιαδάκη Νατάσα