Αξιολόγηση θεμάτων Μαθηματικά Προσανατολισμού

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Οι μαθηματικοί του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη & Πρόοδος" αξιολογούν τα σημερινά θέματα των πανελλαδικών στο μάθημα των Μαθηματικών Προσανατολισμού.

Θέμα Α:

Θεωρία χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Πρωτότυπο ερώτημα κριτικής σκέψης το Α2β αφού απαιτούσε αιτιολόγηση της ψευδούς απάντησης.

Θέμα Β:

Θέμα αναμενόμενο.

Θέμα Γ:

Θέμα για καλά προετοιμασμένους μαθητές. Το ερώτημα Γ1 ήταν ιδιαίτερα απαιτητικό.

Θέμα Δ:

Θέμα για προσεκτικούς και καλά προετοιμασμένους μαθητές. Θέμα ιδιαιτέρων απαιτήσεων και προσοχής. Μέρος της λύσης στηριζόταν σε απαιτητικές ασκήσεις του σχολικού βιβλίου.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΣΕΙΣ

Πάρα πολλά τα θέματα για τη χρονική διάρκεια των 3 ωρών. Από το θέμα Γ και έπειτα ήταν θέματα αυξημένης δυσκολίας. Καλύπτουν μεγάλο μέρος της ύλης με προσπάθεια να καλύψουν ύλη που δεν εμφανίζεται τόσο συχνά σε Πανελλαδικές. Άξια αναφοράς η απουσία χρήσης βασικών θεωρημάτων (Bolzano-Rolle-ΘΜΤ..).

Έντονο άρωμα Άλγεβρας από προηγούμενες τάξεις (τριγωνομετρία, ανισότητες κτλ). Οι μαθητές χρειαζόταν να έχουν πολύ καλή μαθηματική παιδεία για να ανταπεξέλθουν.

Αξιολόγηση: Καλαϊτζάκης Γιώργος, Μπαριτάκη Σοφία, Μυρτάκης Μιχάλης.

Εκπαιδευτική Ομάδα Τομέα Μαθηματικών:

Δραγατσίκησ Στέργιος

Καλαϊτζάκης Γιώργος