Ημερίδα για τα ένστολα επαγγέλματα στο ΕΠΑ.Λ. Μοιρών

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Σημαντική ημερίδα στην περιοχή μας για τα ένστολα επαγγέλματα διεξήχθη το Σάββατο, στο ΕΠΑ.Λ. Μοιρών. Το παρόν έδωσε και ο Εκπαιδευτικός Όμιλος "Πράξη και Πρόοδος", με το Διευθυντή Σπουδών να ενημερώνεται σχετικά, για να συνεχίσει να παρέχει έγκυρη και ουσιαστική πληροφόρηση επαγγελματικού προσανατολισμού στους μαθητές της περιοχής.

Περί εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Ο φυσικός του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη & Πρόοδος" , Γιατρομανωλάκης Γιάννης, συντάσσει ένα κείμενο για τις μεταρρυθμίσεις που διαμορφώνουν κατά καιρούς το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

Ολοκληρώθηκε το 33ο Πανελλήνιο Συνέδριο Μαθηματικής Παιδείας

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η τελευταία ημέρα του συνεδρίου, αν και λόγω ειδικών συνθηκών έπρεπε να είναι μικρότερη σε διάρκεια αλλά και περιεχόμενο. Η εισήγηση του Δρ. Γιάννη Καραγιαννάκη αποζημίωσε και με το παραπάνω τους συνέδρους που την παρακολούθησαν.

ημέρα εργασιών για το Πανελλήνιο Συνέδριο Μαθηματικής Παιδείας

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Δεύτερη ημέρα εργασιών για το Πανελλήνιο Συνέδριο της Μαθηματικής Εταιρείας που διεξάγεται στον Πλατανιά Χανίων. Περισσότεροι οι σύνεδροι και αμείωτο το ενδιαφέρον.

Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Σήμερα, οι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων και βαθμίδων παγκοσμίως, βρίσκονται στο επίκεντρο. Η 5η Οκτωβρίου έχει οριστεί από την UNESCO ως Παγκόσμια Ημέρα των Εκπαιδευτικών. Με αφορμή τη σημερινή ημέρα λοιπόν, ζητήθηκε από τους μαθητές του Εκπαιδευτικού Ομίλου "Πράξη & Πρόοδος" να μας περιγράψουν τον Ιδανικό Εκπαιδευτικό.

19 προτεινόμενες αλλαγές στην Εκπαίδευση από την Επιτροπή Εθνικού Διαλόγου για την Παιδεία

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Τα πάνω κάτω έρχονται να φέρουν τα σχέδια του προέδρου της Επιτροπής Εθνικού Διαλόγου για την Παιδεία, Αντώνη Λιάκου, σύμφωνα με την ενδιάμεση έκθεση που υπογράφει και ο ίδιος.